507002B00000G
507002B00000G
507002B00000G
DigiKey Part Number
HS112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
507002B00000G
Description
HEATSINK TO-220 BLK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum 2.0W @ 40°C Board Level
Category
Length
0.700" (17.78mm)
Mfr
Width
1.750" (44.45mm)
Series
Fin Height
0.375" (9.52mm)
Packaging
Bag
Power Dissipation @ Temperature Rise
2.0W @ 40°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
5.00°C/W @ 500 LFM
Type
Board Level
Thermal Resistance @ Natural
15.60°C/W