HF625/10-30M
DigiKey Part Number
HF625/10-30M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HF625/10-30M
Description
CBL RIBN 10COND 0.039 GRAY 98.4'
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Gray 10 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 98.4' (30.00m)
Category
Jacket Color
Mfr
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Series
Ribbon Width
0.394" (10.00mm)
Packaging
Spool
Jacket (Insulation) Material
Polyolefin (PO)
Part Status
Active
Voltage
300 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Conductors
10
Ratings
UL Style 21682
Pitch
Features
Zippable
Length
98.4' (30.00m)
Conductor Material
Copper, Tinned
Wire Gauge
28 AWG
First Conductor Mark
Red
Conductor Strand
7 Strands / 36 AWG