FP301-1/4-25'-BLACK-REEL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 504
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 277
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 25.0' (7.6m)
FP301-1/4-25'-BLACK-REEL
DigiKey Part Number
3M161317-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1/4-25'-BLACK-REEL
Description
HEATSHRINK FP301 1/4-25' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
25.0' (7.6m)
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)