FP-301-1.5-CLEAR-4'-BULK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
3M
In Stock: 10 723
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.500" (38.10mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
FP-301-1.5-CLEAR-4'-BULK
DigiKey Part Number
FP-301-1.5-CLEAR-4'-BULK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP-301-1.5-CLEAR-4'-BULK
Description
HEATSHRINK FP301 1 1/2-48" CLEAR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.040" (1.02mm)
Features
Solvent Resistant
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)
Inner Diameter - Recovered
0.750" (19.05mm)