FP-301-1/16-GREEN-4'-BULK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 250
Datasheet
Parametric Equivalent
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Green 4.00' (1.22m)
FP-301-1/16-GREEN-4'-BULK
DigiKey Part Number
FP-301-1/16-GREEN-4'-BULK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP-301-1/16-GREEN-4'-BULK
Description
HEATSHRINK FP301 1/16-48" GREEN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)