EPS-400-.300-48-BLACK-BUL
DigiKey Part Number
EPS-400-.300-48-BLACK-BUL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPS-400-.300-48-BLACK-BUL
Description
HEATSHRINK 0.3" X 4' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.300" (7.62mm) 4 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.033" (0.84mm)
Mfr
Material
Series
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
121°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.300" (7.62mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.060" (1.52mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 225
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK 0.3" X 4' BLACK
In-Stock: 48
HEATSHRINK 0.3" X 0.5' BLACK