929870-01-17-RA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Preci-Dip
In Stock: 0
Mill-Max Manufacturing Corp.
Datasheet
17 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
929870-01-17-RA
DigiKey Part Number
929870-01-17-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929870-01-17-RA
Description
CONN RCPT 17POS 0.1 GOLD PCB
Detailed Description
EDA/CAD Models
929870-01-17-RA Models
Insulation Height
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
1000V