929745-02-25-I
DigiKey Part Number
3M156385-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929745-02-25-I
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
929745-02-25-I Models
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.405" (10.29mm)
Insulation Height
0.215" (5.45mm)
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A