929745-01-25-EU
DigiKey Part Number
3M156382-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929745-01-25-EU
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 50 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929745-01-25-EU Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.215" (5.45mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2.5A