8KD8-0983-0500 ASSY
DigiKey Part Number
19-8KD8-0983-0500ASSY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8KD8-0983-0500 ASSY
Description
TWIN AXIAL PCI EXPRESS EXTENDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98 Position PCIe x8 Receptacle to Card Edge 1.64' (500.00mm) Silver Shielded
Category
Gender
Female to Male
Manufacturer
3M
Fastening Type
Latch Lock
Series
Cable Type
Flat, Twin Axial
Packaging
Box
Length
1.64' (500.00mm)
Part Status
Active
Color
Silver
Cable Connectors
PCIe x8
Shielding
Shielded
Number of Positions
98
Wire Gauge
30 AWG