38104-E018-E00FL
DigiKey Part Number
3M12003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
38104-E018-E00FL
Description
CONN SELF MATING 4POS IDC 18AWG
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Rectangular Self Mating Connector IDC Gold 18 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
38104-E018-E00FL Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
3M
Fastening Type
Latch Lock
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bulk
Wire Type
Discrete or Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Connector Type
Self Mating
Features
Closed End
Contact Type
Non-Gender Specific
Contact Finish
Gold
Number of Positions
4
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)