155224-2200-RB
DigiKey Part Number
155224-2200-RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
155224-2200-RB
Description
CONN HEADER SMD 24POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 24 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
155224-2200-RB Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Mfr
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Insulation Height
0.425" (10.80mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1.25A