RP+110GF-0.5-18
DigiKey Part Number
1067-RP+110GF-0.5-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP+110GF-0.5-18
Description
TAPE DBL SIDED GRAY 0.50"X18YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Gray 0.50" (12.70mm) 1/2" X 54' (16.5m) 18 yds
Category
Thickness - Adhesive
0.0400" (40.0 mils, 1.016mm)
Manufacturer
3M (TC)
Thickness - Backing, Carrier
0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Series
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Packaging
Bulk
Length
54' (16.5m) 18 yds
Part Status
Active
Color
Gray
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Temperature Range
50°F (10°C)
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyethylene Film
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)
Storage/Refrigeration Temperature
39°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)