5558CIR-4.5(100)
DigiKey Part Number
1067-5558CIR-4.5(100)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5558CIR-4.5(100)
Description
TAPE INDICATOR WHITE 0.18" DIA
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Indicator Tape Acrylic Adhesive White 0.18" (4.50mm) dia X
Category
Thickness
0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
0.18" (4.50mm) dia
Series
Color
White
Packaging
Bulk
Usage
Water Indication
Part Status
Active
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Tape Type
Indicator
Shelf Life
12 Months
Adhesive
Acrylic
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)