5419SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-5419SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5419SQ-12(6)
Description
TAPE FILM GOLD 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Film Tape Silicone Adhesive Gold 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Gold
Part Status
Active
Usage
Masking, High Temperature, Wave Soldering
Tape Type
Film
Temperature Range
-100°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)
Adhesive
Silicone
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyimide
Shelf Life
36 Months
Thickness
0.0027" (2.7 mils, 0.069mm)
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)
Thickness - Adhesive
0.0017" (1.7 mils, 0.043mm)