501FL-0.5-5
DigiKey Part Number
1067-501FL-0.5-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
501FL-0.5-5
Description
TAPE LAMINATING CLEAR 1/2"X5YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminating Tape Acrylic Adhesive Clear 0.50" (12.70mm) 1/2" X 15' (4.6m) 5 yds
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Series
Length
15' (4.6m) 5 yds
Packaging
Bulk
Color
Clear
Part Status
Active
Usage
Bonding
Tape Type
Laminating
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polyethylene-Terephthalate (PET)
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)
Thickness
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)