468MPSQ-12(12)
DigiKey Part Number
1067-468MPSQ-12(12)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
468MPSQ-12(12)
Description
TAPE ADHSV TRNSFR CLR 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adhesive Transfer Tape Acrylic, 200MP Adhesive Clear 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Clear
Part Status
Active
Usage
Attachment, High Temperature Applications
Tape Type
Adhesive Transfer
Temperature Range
-40°F ~ 300°F (-40°C ~ 149°C)
Adhesive
Acrylic, 200MP
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polycoated Kraft Liner
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0093" (9.3 mils, 0.236mm)
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness - Adhesive
0.0051" (5.1 mils, 0.130mm)