4646SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-4646SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4646SQ-12(6)
Description
TAPE DBL SIDED GRAY 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Pressure Sensitive Adhesive (PSA) Adhesive Gray 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Usage
General Purpose
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Temperature Range
300°F (149°C)
Adhesive
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Acrylic Foam
Shelf Life
24 Months
Thickness
0.0250" (25.0 mils, 0.635mm)
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)
Thickness - Adhesive
0.0200" (20.0 mils, 0.508mm)