TW070J120B SiC MOSFET
Toshiba’s TO-3P(N) silicon carbide (SiC) MOSFET features low RDS(ON) at 1.2 kV
Toshiba’s TW070J120B silicon carbide MOSFET features low (70 mΩ) RDS(ON) in a TO-3P(N) package.
MOSFETs with embedded SBDs are already in practical use, but only in high voltages around 3.3 kV. Normally, embedded SBDs cause ON resistance to rise to a level that only high-voltage products can tolerate. Toshiba adjusted various device parameters and found that the ratio of SBD area in a MOSFET is the key for suppressing increased ON resistance. By optimizing the SBD ratio, Toshiba has created a highly reliable 1.2 kV class SiC MOSFET.
- Wide VGSS rating: -10 V to +25 V
- High VTH: +4.2 V to +5.8 V
- Low VF SiC SBD: -1.35 V
- RDS(ON): 70 mΩ (typ), 90 mΩ (max)
- Size: 15.5 mm x 20.0 mm x 4.5 mm TO-3P(N) (SC-65) package
TW070J120B SiC MOSFET
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 |  | TW070J120B,S1Q | SICFET N-CH 1200V 36A TO3P | 90mOhm @ 18A, 20V | 5.8V @ 20mA | 0 - Immediate | See Page for Pricing | View Details |