STGWA60V60DWFAG Automotive-Grade Trench Gate Field-Stop IGBTs
STMicroelectronics' automotive-grade trench gate field-stop 600 V, 60 A very-high-speed IGBTs feature a freewheeling SiC diode
- AEC-Q101 qualified
- Maximum junction temperature: TJ=175°C
- VCE(sat) = 1.85 V (typ.) at IC = 60 A