2.4 GHz - 2.5 GHz Wi-Fi and ISM Patch Antenna - BT25B0150
Pulse wireless antennas are designed for mounting inside an end-user enclosure
Image of Pulse Electronics BT25B0150 Ceramic Patch AntennaPulse Electronics, a YAGEO Company, ceramic patch antennas are designed to meet the growing demands of wireless communication. Operating in the 2.4 GHz to 2.5 GHz Wi-Fi and ISM bands, this internal antenna is intended for mounting inside an end-user enclosure or product with adhesive foam backing, making it an ideal choice for applications such as drones, remote signage, smart home systems, and badge scanning. Its directional radiation pattern with right-hand circular polarization (RHCP) ensures focused and efficient signal transmission, while its compact size of 25 mm x 25 mm x 6.6 mm allows seamless integration into space-constrained designs.
Features
  • Operating frequency range : 2.4 GHz to 2.5 GHz Wi-Fi and ISM bands
  • Efficiency exceeding 60%
  • Radiating element peak gain: -3.5 dBic
  • Operating temperature : -40°C to +85°C
  • Termination: I-PEX MHF connector, 150 mm cable
Applications
  • 2.4 GHz to 2.5 GHz ISM band radios