SPC-54/4.4-L12PG-C 240 W PoE+ Regulated Converter
Murata's regulated converter delivers POE compliant power from a 12 V source
Image of Murata's SPC-54/4.4-L12PG-C 240 W PoE+ Regulated ConverterMurata's SPC-54/4.4-L12PG-C is designed to deliver isolated 54 V Power over Ethernet (PoE) at up to 240 W. This very compact single inline package (SIP) module can power up to nine PoE devices at 25.5 W from a 12 V source.
The SPC-54/4.4-L12PG-C was developed to deliver power to Ethernet devices over traditional Cat 5 network cables in accordance with IEEE 802.3 PoE requirements. This unique PoE source module is designed to operate in applications that support a 12 V power source, converting 12 V to 54 V at 240 W, to power and support multiple PoE devices.
Proprietary circuit architecture provides a 94% efficient, PoE compliant, 54 V output. The module provides PoE safety requirements that include input to output isolation at 2,250 VDC with basic insulation and overvoltage protection that meets SELV requirements. The module is packaged in a SIP format to save board space and to optimize Pout capabilities in demanding applications.
Advanced thermal management allows 240 W of power at 60°C in a very compact package. Total PCB board space required is just 2.64" x 0.35" (67 mm x 8.9 mm).
With a VIN range of 10.5 V to 13.2 V, the SPC-54/4.4-L12PG-C is suitable for resource-efficient, end-to-end information and communications technology (ICT) ecosystems that utilize PoE devices. These devices include VoIP phones, IP cameras, wireless access points, IPTV decoders, network routers, network switches, network intercoms, industrial sensors, keyless access systems, and lighting controllers.
Features
  • 240 W total output power
  • 94% ultra-high efficiency @ full load, 100LFM
  • 12 V input (11 V to 13.2 V range)
  • 54.2 V/4.44 A output for PoE+
  • Input over/under voltage shutdown
  • 320 kHz fixed switching frequency
  • Fully isolated, 2,250 V (basic)
  • Low 500 mVP-P ripple/noise max value
  • PGOOD signal
  • Stable no-load operation
  • Thermal shutdown
  • Fully I/O protected
  • UL 1950/IEC/EN60950 certification
  • Output over voltage latch