D1U54P-W-650 Series AC-DC Power Supply Converter
Murata Power Solutions offers their 54 mm, 1 U, front-end AC-DC power supply converter
Image of Murata Power Solutions D1U54P-W-650-12-HBxC Series AC-DC Power Supply ConverterMurata has announced the D1U54P-W-650-12-HBxC series of 650 W power supplies manufactured by Murata Power Solutions. Packaged in an industry standard 1 U format, measuring 54.5 mm x 40 mm (2.15” x 1.57”), it has a length of only 228.6 mm (9”) compared to the 12” length of other power supplies in this family. Delivering a power density of 21.4 W per cubic inch, this compact power supply exceeds the 80 PLUS Platinum efficiency requirements.
The D1U54P-W-650-12-HBxC series are very-high-efficiency, 650 W, power-factor corrected front-end supplies with a 12 V main output and a 12 V standby. An active (analogue) current-share characteristic is provided to allow units to operate in parallel. The power supply may be hot plugged, recovers from overtemperature faults, and has status LEDs on the front panel in addition to hardware signal logic and PMBus™ status signals. The low-profile, 1 U package and 21.4 W/in3 power density make them ideal for delivering reliable, efficient power to networking equipment, workstations, storage systems, and other 12 V distributed-power architectures.
Features
  • 650 W output power
  • 94% efficiency at 50% load
  • 12 V main output
  • 12 V standby output
  • 1 U height:
    • 2.15" x 9.0" x 1.57"
    • 54.5 mm x 228.6 mm x 40 mm
  • Full digital control
  • 21.4 W/in3 density
  • N+1 redundancy capable, including hot plugging
  • Active (analogue) current sharing on 12 V main output; ORing FET