SICW028N120A4-BP 1,200 V SiC MOSFET
Image of MCC's SICW028N120A4-BP 1,200 V SiC MOSFETMCC's SICW028N120A4-BP high-performance 1,200 V SiC N-channel MOSFET features an impressively low on-resistance of 28 mΩ at a gate-source voltage of 18 V and is engineered to deliver in demanding high-power applications.
Features
  • Blocking voltage capability: 1,200 V
  • Low on-resistance: 28 mΩ
  • Kelvin source pin for enhanced switching
  • Avalanche ruggedness for durability
  • Excellent thermal stability
  • High operating junction temperature: +175°C