GTM961005P Series Desktop USB PD Power Supplies
GlobTek 100 W USB Power Delivery (PD) power supplies have Programmable Power Supply (PPS) support for quick charging of medical and ITE/ICT devices and equipment
GlobTek GTM961005P series of 100 W desktop power supplies integrate USB PD and PPS technologies to efficiently power and charge a wide range of medical and ITE devices. GTM961005P is approved to IEC62368-1, IEC60601-1, IEC61558-2, and IEC60601-1-11. USB PD supports larger power levels than traditional 5 V USB power supplies by allowing a source and a device to negotiate to a higher voltage. This provides the possibility of a universal adapter that can be used across many devices. The higher power levels make it possible to achieve faster charging times.
GTM961005P is certified to IEC60601-1-11 (for operation down to 85 VAC), making it ideal for various home healthcare solutions. The GTM961005P series power supplies offer advanced capabilities, compactness, and connectivity options, making them an ideal choice for medical OEMs and device manufacturers seeking reliable power solutions.
- 100 W power output
- 100 VAC to 240 VAC (85 VAC to 264 VAC) input
- USB PD technology
- Programmable PPS capability
- Output voltages: 5 V, 9 V, 12 V, 15 V, 15.1 V, 20 V, 3.3 V to 21 V PPS
- Up to 5 A output current