ABC800/MBC800 Series 800 W AC/DC Power Supplies
Bel Power Solutions' ABC800/MBC800 series 800 W power supplies are available in a variety of single output voltages
Image of Bel Power Solutions' ABC800/MBC800 Series 800 W AC/DC Power SuppliesBel Power Solutions' ABC800 and MBC800 series are U-Channel power supplies ideal for industrial (ABC series) and medical (MBC series) applications and are available in a variety of single-output voltages.
The ABC800 series of U-Channel power supplies feature a wide universal AC input range of 85 VAC to 264 VAC, offering up to 800 W of output power in a compact footprint [5.0 inch x 8.5 inch x 1.61 inch (127 mm x 216 mm x 40.9 mm)] and with a variety of single-output voltages. The high-efficiency and high-power density of the ABC800 series ensure minimal power loss in end-use equipment, facilitating higher reliability, easier thermal management, and meeting regulatory approvals for environmentally friendly end products. These power supplies are ideal for medical, telecom, and Datacom applications, and industrial equipment, test and measurement, robotics, instrumentation, lighting, and applied computing.
Features
  • 5.0 inch x 8.5 inch x 1.61 inch form factor (127 mm x 216 mm x 41 mm)
  • Convection or forced air cooling
  • Universal input
  • Current sharing option
  • Peak power capability
  • 5 VDC stand-by
  • 12 V fan output
  • Power good/power fail signal
  • Less than 1U high
  • Having high-voltage output range up to 58 VDC
  • N+1 redundant power supply
  • Single-wire current sharing
ABC800 Applications
  • Instrumentation
  • Lighting
  • Industrial applications
  • Applied computing
  • Renewable energy
  • Test and measurement
  • Robotics
  • Wireless communication
MBC800 Applications
  • Diagnostics
  • Drug pumps
  • Dialysis
  • Hospital beds
  • Home health care
  • Monitoring
  • Imaging
  • Therapy devices
ABC800 Series 800 W Power Supplies